I zima má svůj půvab

Lyžování v Zillertalu

Lyžařské terény podél Zillertalského údolí se nachází necelých 600 kilometrů od Prahy. Údolí Zillertal je velmi dobře dostupné po dálnici přes Mnichov směrem na Innsbruck.

Údolí podél říčky Ziller je nejrozsáhlejší lyžařská oblast východně od Innsbrucku. Pořádně si užít lyžování se dá ve třech areálech, které jsou v těsné blízkosti. Vyřádit se je možné buď přímo na ledovci Tux na konci celého údolí, v Zillertal Areně nebo ve skiareálu Hochzillertal / Hochfügen.

Do Zillertal Areny patří čtyři lokality navzájem propojené soustavou lanovek. Jde o obce Zell am Ziller, Gerlos, Krimml a Hippach. Ve všech je platný společný lyžařský pas a návštěvníci tak mají možnost si zasportovat na celkem 169 kilometrech sjezdovek. Pro náruživé a aktivní jezdce je k dispozici Zillertaler Super Skipass, do nějž patří vedle Areny ještě ledovec Hintertux a skiareál Wildkogel.

Údolí Zillertal je moderní a mezi lyžaři jde o velmi oblíbené středisko. O přepravu lyžařů se starají moderní lanovky a zdejší tratě jsou pečlivě opečovávané a upravované. K přenocování slouží dostatek kapacit, z nich je většina cenově dostupných.

Větší část sjezdařských tratí byla zbudována na severně orientovaných svazích. Na příznivce lyžování tu čekají hlavně středně náročné a náročné černé sjezdovky. Mezi ty nejvyhledávanější patří například sjezdovka nad Gerlosem na severním svahu Isskogelu a Konigleitenspitze, případně severovýchodní svahy Kreuzjochu nad vesnicí Zell am Ziller.

Pro snowboardery jsou v Zillertalském údolí připraveny 2 halfpipes. Jedna v Gerlosu a druhá v Krimmlu, obě navíc doplněné o funpark a skoky. Boarderpark v Gerlosu byl odměněn Tyrolskou pečetí kvality a je jeden ze tří nejlepších v na území Rakouska.

Pro vyznavače běžeckého lyžování je v Zillertalu denně upravováno přes 120 tras. V obci Krimml mohou turisté vedle lyžování obdivovat i slavné Krimmelské vodopády, které jsou se svými 380 metry nejvyšší v Evropě. Velkým lákadlem je též osvětlená přírodní sáňkařská dráha.