I zima má svůj půvab

Lavanttalské údolí

Údolí Lavanttal spolu se svými 4 skiareály Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, láká své návštěvníky na 90 kilometrů perfektně upravovaných sjezdových tratí. Cestování autem z Prahy netrvá dlouho, údolí je vzdáleno necelých 600 kilometrů. A tak je možné si jen po pár hodinách jízdy vychutnávat skvělou zimní dovolenou s výbornými sněhovými podmínkami.

Údolí Lavanttal v Korutanech se rozkládá v nadmořské výšce 700 – 2.100 metrů. Ve skiareálu Koralpe se nachází 29 kilometrů sjezdovek ve výšce 1.500 – 2.100 metrů. V Klippitztörl je to 28 km sjezdovek v nadmořské výšce 1.500 – 2.100 m.n.m.. O poznání menší je areál Hebalm, nabízející „pouze“ něco málo přes 10 km sjezdovek v nadmořské výšce 1.000 – 1.400 m.n.m.. Ve Weinebene je pak 22 kilometrů sjezdovek ve výšce 1.600 – 1.900 m.n.m..

Technická náročnost svahů v Lavanttalském údolí je nejčastěji středně těžká, červených sjezdových tratí se tu nachází téměř 70%. Modré nenáročné sjezdovky čítají necelých 25% všech místních tratí a náročných černých sjezdovek tu je jen asi 9%.

Svahy Lavanttalu přitahují jak příznivce alpského lyžování, tak i milovníky běžek. Ti zde najdou různě náročné trasy pro běh na lyžích, přičemž ty nejdelší měří úctyhodných 24 kilometrů.

V údolí se nacházejí i četná kluziště, dráhy pro jízdu na saních a přírodní dráhy pro curling. V celém regionu je 28 lanovek a vleků, které zajišťují plynulý provoz bez zbytečného čekání. Kapacita zdejších lanovek je uváděna na velmi slušné hodnotě 34.000 osob za hodinu.

Do oblasti cestují i rodiny s dětmi a začátečníci, kteří mohou své první lyžařské dovednosti trénovat na jedné z mnoha místních cvičných sjezdovek. Zkušené lyžaře zase bezesporu nadchnou sjezdovky FIS/EC či možnost volné jízdy v čerstvě napadaném sněhu.

Za náročný den na svazích se lyžaři právem odměňují v některé z mnoha místních horských chat, kam se vydávají za teplým nápojem a chutným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 si pak mohou užívat dostatek horského slunce a působivého výhledu.

Do Lavanttalského údolí mají namířeno turisté nejen v zimě za perfektním lyžováním, ale i v létě za vysokohorskou turistikou. Není se čemu divit, vždyť Lavanttalu se obvykle přezdívá „Korutanský ráj“.