I zima má svůj půvab

Lyžařské středisko Kitzbühel

Centrum lyžování se světovým věhlasem, středisko Kitzbühel, se nachází v rakouské spolkové zemi Tyrolsko, cca. 20 kilometrů vzdálen od sjezdu z dálnice táhnoucí se údolím řeky Inn. Slavná obec je doslova vklíněna mezi nedalekými horami Hahnenkamm (1.712 m) a Kitzbüheler Horn , který se šplhá až k téměř dvěma tisícům metrů nad mořem.

Lyžařský areál v okolí Kitzbühelu rozhodně nepatří k největším rakouským skiareálům a co do počtu a délky sjezdových tratí v jeho okolí se nevejde ani mezi prvních 10. Co je tedy příčinou, že nevelké středisko se nesmazatelně zapsalo do povědomí sjezdařů amatérů i profesionálů z celého světa?

V bezprostředním okolí obce Kitzbühel, kam se řadí i i nedaleké vesničky Kirchberg a Zweitausender, je příznivcům lyžování k dispozici kolem 60 sjezdových tratí, zbudovaných v nadmořské výšce 800 – 2.000 metrů. Na náročné a zkušené jezdce tu čeká 13 černě značených obtížných tratí v délce přesahující 20 km. Pohodovější lyžaři bezesporu ocení přes 25 červených sjezdovek v celkové délce téměř osmdesáti kilometrů a na ty, kteří raději volí lehčí tratě, čeká v Kitzbühelu 20 modrých sjezdovek o celkové délce blížící se 70 kilometrům. O rychlou a bezpečnou dopravu lyžařů se stará 52 moderních lanovek a vleků.

K velké radosti snowboarderů a adrenalinových jezdců byly v okolí Kitzbühelu vybudovány 2 funparky, vyznavači běžeckého lyžování zase mohou vyrazit na zdejších 40 kilometrů upravovaných běžeckých stop.

Co ale Kitzbühel proslavilo po celém světě je sjezdová trať Streif, která se vine téměř do centra obce z nedalekého vrcholu Hahnenkamm. Každou zimu se zde koná jeden z nejobtížnějších závodů v rámci Světového poháru.

Koho lyže omrzí, může se vydat na nedaleké Černé jezero na bruslení, protože na jeho zamrzlém povrchu bývá uklizen a udržován okruh pro bruslení. Další možností může být absolvování sjezdu na saních na dráze v blízkém Kirchberguwnedaleké obci Kirchberg či návštěva zdejšího aquacentra.