I zima má svůj půvab

Lyžařská oblast Arlberg

Lyžařská oblast Arlberg v nejzápadnější rakouské spolkové zemi Vorarlbersko je jednou z celé řady zimních rekreačních oblastí, ve kterých mají lyžaři garantován dostatek sněhu během celé zimy.

Jižní část regionu je soustředěna kolem vesničky St. Anton a dále k ní patří vesničky St. Jakob a St. Christoph. Do části na severozápadě, která bývá někdy nazývána Vorlarlberger, náleží vesničky Lech a Zürs. V obou oblastech je platný jednotný skipas a při jeho nákupu mají turisté k dispozici celkem 280 kilometrů sjezdových tratí všech možných obtížností.

Zajímavostí obce Zürs je vlek, který byl uveden do provozu v roce 1938 a stal se tak první vlek v Rakousku, který byl na území Rakouska postaven. V blízkém St. Antonu se zase nachází první lanovka, určená pro sjezdaře.

Vyhlášenou atrakcí je určitě zdejší snowpark. V něm mohou boardeři vyzkoušet těžko uvěřitelných 85 různých atrakcích. Jak už bývá v Rakousku zvykem, ani zde v západní části nezapomínají na příznivce běžeckého lyžování. Kvůli nim jsou zde denně udržovány běžecké stopy jak pro bruslařský styl, tak pro klasiku.

V zimní sezóně 2001 se v St. Antonu konal závody Světového poháru a lze říci, že od té doby se obec velmi významně změnila. Byl zde postaven zbrusu nový krytý plavecký bazén, areál s wellness službami či multifunkční hala.

Návštěvníci mohou k ubytování vybírat dle svých představ buď mezi levnějšími penziony, drahými hotely či skromným ubytováním v soukromí. Pokud se někomu nechce každý den dojíždět ke svahům vlastním vozem, z většiny míst, kde se hotely a penziony nacházejí, je dobré spojení lyžařskými autobusy.

Vedle samotného lyžování je možné v Arlbergu provozovat i množství dalších zimních aktivit. Jde kupříkladu o pěší turistiku, jízdu na saních nebo jízdu na bobech. Během celé zimy je navíc pro turisty otevřena ledová ploch na bruslení.