I zima má svůj půvab

Lyžování v oblasti Osttirol

Lyžařská oblast Osttirol se nachází v jižní části spolkové země Tyrolsko. Hraničí s dalšími spolkovými zeměmi Salcburskem a Korutany a na jihu sousedí s Itálií. Při pohledu na úchvatná panoramata nedalekých pohoří Kamische Alpen a Hohe Tauern se až tají dech.

Za dobré viditelnosti lze odtud spatřit těžko uvěřitelných 60 alpských vrcholů, jejichž výška přesahuje 3.000 metrů, a rakouskou nejvyšší horu Grossglockner. Jeho vrchol se tyčí do výšky 3.798 metrů nad mořem a nedaleký Grossvenediger se šplhá do výšky 3.674 m.n.m.. Majestátnou siluetu dokreslují též vzdálené štíty Dolomit na území Itálie. Kdo už takový pohled měl to štěstí spatřit, jistě potvrdí, že už kvůli němu stojí za to do Osttirolu vyrazit.

Centrum oblasti Matrei patří do oblíbeného lyžařského střediska Kals – Matrei. Nedaleké vesnice Virgen, Prägraten a Kals mají pro příznivce sjezdového lyžování připraveny kvalitní a upravené sjezdové tratě.

Opravdovým zážitkem je dvanáct kilometrů dlouhý sjezd z vrcholku Cima Ross. Pokud návštěvníky omrzí sjezdové lyžování, mohou vyzkoušet některou z doplňkových činností, mezi které patří paragliding, vyjížďky na koňmi tažených sáních, tůry po okolí na sněžnicích a výlety s pochodněmi.

Oblast Osttirol je oblíbena i mezi běžci na lyžích. Příznivců severského stylu lyžování do Osttirol míří každým rokem hezká řádka, neboť zde je jim k dispozici přes 50 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Na své si zde tak přijdou jak začínající běžci, tak i pokročilí běžci a bruslaři.

O dopravu lyžařů na začátky sjezdovek se stará 65 lyžařských vleků, které zabezpečují rychlou a pohodovou dopravu bez zbytečného čekání. Celková délka sjezdových tratí dosahuje více než 330 kilometrů a bezpochyby uspokojí každého náruživého lyžaře.

Ze všech svahů je něco málo přes 90 kilometrů snadných, málo náročných sjezdových tratí. Skoro 2 stovky kilometrů jsou nejoblíbenější méně náročné červené tratě a přes 50 kilometrů tvoří nejnáročnější sjezdovky pro zkušené jezdce.

Pro Osttirol se dá zakoupit lyžařský pas SkiHit, který je použitelný ve skiareálech Matreier Goldried, Kalm am Grossglockner, celém Východním Tyrolsko a též korutanský skiareál Mölltalský ledovec a Ankogel. Druhou možností je skipas Top SkiPass Gold, který je platný na všechna střediska Východního Tyrolska a Korutan.