I zima má svůj půvab

Lyžařská oblast Dachstein – Schladming

Skioblast Dachstein / Schladming je mezi sportovci a lyžaři známá především pro své výtečné sjezdovky a excelentní bežecké stopy. V centru všech aktivit je městečko Schladming a nedaleká obec Ramsau am Dachstein.

Nejdůležitější devizou Schladmingu je lyžařská houpačka, pod kterou patří lyžařsky známé hory Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Na všechny vrcholy se dá dostat bez nutnosti sundat lyže. V případě, že někdo dává přednost jízdě skibusem, dopravu zde zprostředkovávají komfortní autobusy, jež jezdí v rámci skipasu bezplatně.

Doslova z centra Schladmingu se k vrcholu táhne kabinová lanovka, která doveze sportovce na samotný vrchol Planaie. Z něj vede zpět do obce sjezdovka dlouhá 4 km. Konec sjezdovky je vhodný spíše pro zkušené sjezdaře, je zde totiž těžká černá sjezdovka FIS. Kdo naopak sjezdování bůhvíjak nefandí, může ve Schladmingu vyzkoušet dráhu pro saně, která je v provozu jak přes den, tak po setmění.

Oblast patří k pěti nejlepším lyžařským centrům v Rakousku a turisty z čech je oblíbena především kvůli blízkosti od hranic, neboť délka cesty od hraničního přechodu s Českou republikou dělá necelých 300 kilometrů.

Pro ty nejmenší jsou zde lyžařské vleky a školičky, tudíž i začínající lyžaři budou mít o zábavu postaráno. Maskotem Ramsau am Dachstein je ještěr Kali, kterého tu turisté potkávají téměř na každém kroku. Pro ty úplně nejmenší jsou zde zvláštní vleky a pojízdné koberce, takže rodiče mají jistotu, že o bezpečí jejich ratolestí je postaráno.

Velkým plusem pro Ramsau am Dachstein je zdejší skokanský můstek, který využívají sportovci nejen k tréninkům, ale také k závodům. Již 2x byla obec Ramsau pořadatelem Světového poháru, což svědčí o jeho kvalitách nejen na poli sjezdového, ale také severského lyžování a sdružených závodů.

Po těžkém dni stráveném na svazích přijde jistě vhod relaxace v plaveckém bazénu, který je k nalezení v samém centru Ramsau. Večer si návštěvníci oblasti mohou užít i v některé z místních restaurací a ochutnat speciality této oblasti. Během dne se pak turisté mohou vydat do zasněžené přírody a kochat se pohledem na majestátný ledovec Dachstein.