I zima má svůj půvab

Pitztalské údolí

Do údolí Pitztal přijíždí každoročně značné množství příznivců lyžování. Do Pitztalu je láká sněhová pokrývka skvělé kvality a v první řadě místní ledovec. Jeho existence je důvodem, proč v Pitztalu začíná sezóna již začátkem září a sezóna končívá až v průběhu května.

Na ledovci včetně s nedalekým areálem Rifflsee je lyžařům nabízeno celkem 68 kilometrů lyžařských terénů. Vybírat si je možné mezi těmi nejjednoduššími sjezdovkami s modrým označením až po ty nejtěžší černé.

Pitztalské údolí leží asi 70 kilometrů západně od tyrolského hlavního města Innsbrucku. Tři blízká údolí Pitztal, Kaunertal a Ötztal spolu utvářejí 3 nejdůležitější lyžařské areály Ötztalských Alp. Kdo se vydá na lyže do jednoho z výše jmenovaných středisek, že během lyžování na Pitztalském ledovci se návštěvníci nalézají v nadmořské výšce přes 3.400 m.n.m., kde je ovzduší skoro o polovinu řidší než v údolí.

Cesta k pitztalskému ledovci začíná na konci údolí Pitztal. Automobil je třeba zanechat, tak jako v dalších rakouských střediscích, na místním parkovišti. Návštěvníky vyveze nahoru na ledovec nejrychlejší podzemní rakouskou lanovkou Pitzexpress, která je v provozu již od roku 1983. Pitzexpress přepraví během jedné hodiny více než 1.500 osob.

V údolí je během sezóny v provozu skibus, takže doprava k areálu Rifflsee zabere jen pár minut. Oblast Rifflsee ocení hlavně rodiče se svými ratolestmi, neboť se zde nacházejí povětšinou široké svahy s nijak technicky náročným klesáním. Pro ty nejmenší zde byla dokonce postavena bezpečná lanovka.

Bezprostřední okolí Pitztalského ledovce se permanentně vyvíjí tak, aby uspokojilo všechny potřeby a přání svých návštěvníků. Mezi horké novinky se řadí kupříkladu zdejší snowboardový park, kde si především boardeři a zkušení jezdci mohou prověřit své jezdecké umění na řadě překážek.

Dokonalé podmínky tu najdou skialpinisté a lyžaři vyznávající freeride. Na ně tu čeká vyhledávaný sjezd ze sedla Mittelbergjoch, které se nalézá ve 3160 vysoko metrů nad mořem, dolů do údolí.

Byla by škoda alespoň jednou za pobyt nenavštívit nejvýše vybudovanou restauraci v Rakousku s názvem Café 3440. Horký nápoj se zákuskem si mohou hosté vychutnávat při pohledu na dokonalé alpské panorama okolních hor.