I zima má svůj půvab

Lyžování v Mölltalu

Ledovec Mölltal je, spolu s lyžařským střediskem na hoře Ankogel, nejvyšší místo v Korutanech. Není se tedy vůbec čemu divit, že oba skiareály se téměř po celý rok pyšní skvělými sněhovými podmínkami pro lyžování.

Při dobré viditelnosti se z horních stanic lanovek naskýtá úchvatný pohled na panorama Vysokých Taur, italských Dolomit a dokonce i Alp v poměrně vzdáleném Tyrolsku.

Mölltalský ledovec zatím není mezi českými sjezdaři příliš populární. Zkušení jezdci jej ale vyhledávají hlavně pro možnost lyžovat i během jara a prakticky dokonalé tratě pro carving. Lyžařská sezóna trvá v Mölltalu od začátku měsíce října až do pozdního jara.

Vzhůru k ledovci Mölltal, do nadmořské výšky 3.122 metrů, doveze lyžaře nejdelší podzemní dráha na světě. Její jméno je Gletscher Express (tedy Ledovcový expres) a během pouhých 8 minut přepraví lyžaře na mezistanici do výšky 2.200 metrů nad mořem.

Návštěvníci zde mohou řádit více než 70 kilometrech kvalitních a upravovaných sjezdovek, freeride zóně a dokonce mohou sjet jedinečný, 7 kilometrů dlouhý, sjezd s celkovým převýšením více než 1 kilometr. Ke zdejšímu pohodlí přispívá svou měrou i 7 moderních vleků a lanovek.

Skipas který platí na ledovci v Mölltalu lze využívat i na sousedním Ankogelu, kam míří především vyznavači středně obtížných sjezdovek. Na ledovci je totiž většina sjezdovek širokých, technicky jednoduchých a vhodných ke carvingu.

Ideální sjezdovku si na Mölltale může najít kdokoliv. Na sjezdaře tu čeká 24 km nenáročných modrých tratí, 30 km červených a 16 km černých. Boardeři mohou zkoušet své dovednosti ve zdejším snowparku s U rampou dlouhou 80 metrů nebo boardercrossovou dráhou.

Rodiče bezpochyby přivítají fakt, že dětem mladším 7 let není třeba kupovat skipas. Navíc mohou své děti přihlásit do místních lyžařských škol a školek.

V průběhu náročného dne na sjezdovkách přijde vhod oddech v panoramatické restauraci, která byla vybudována ve výšce 2.800 m.n.m..