I zima má svůj půvab

Na lyže do Nauders

V Rakousku, na předělu mezi Tyrolskem, Itálií a Švýcarskem, je k nalezení zimní rekreační oblast, která současně zasahuje do 3 států. Jde o středisko Nauders na rakouském území, St. Valentin v Itálii a Schöneben ve Švýcarsku. Přepravu mezi těmito středisky, jejichž vzdálenost od sebe nepřesahuje 5 kilometrů, zajišťují pravidelně jezdící lyžařské busy.

Na sjezdaře tu čeká více než 100 km nejrůznějších sjezdových tratí a vzhledem k výšce, ve které se všechna střediska nacházejí, i prakticky ideální lyžařské podmínky v průběhu celé zimní sezóny.

Zkušení jezdci, vyhledávající náročné tratě, si zde budou připadat jako v lyžařském nebi. Perfektní podmínky pro zkušené sjezdaře nabízí hora Tschayeck, ze které se táhnou do údolí ty nejlepší sjezdy z celé oblasti. Nejdelší místní sjezd je dlouhý úctyhodných 9 kilometrů a lyžaři při sjezdu tohoto svahu výškově překonají téměř 1.5 kilometru.

Z celkového počtu 110 kilometrů sjezdových tratí je asi 25 km černých, téměř 50 km červených a konečně téměř 40 km modrých sjezdovek.

Na běžce na lyžích v Nauders čeká přes 90 kilometrů udržovaných běžeckých tratí, kde si na své přijdou jak začátečníci, tak běžci preferující bruslařský styl. Ve výšce 1.500 metrů vede dokonce jedna běžecká trať z jižního Tyrolska až do švýcarského Scuolu.

Středisko Nauders rozhodně nestrádá nedostatkem přírodního sněhu. V případě, kdyby náhodou přírodní sněhová nadílka nedostačovala, mají v Nauders k dispozici zasněžovací zařízení s bohatě dimenzovanou kapacitou.

Příznivce snowboardingu určitě nadchne halfpipe u stanice Bergkastel, která byla vybudována dle parametrů pro špičkové závody ve snowboardingu.

Dalším oblíbeným lákadlem je 8 kilometrů dlouhá sáňkařská dráha, která je nejdelší svého druhu ve spolkové zemi Tyrolsko.

Zdejší nezapomněli ani na občerstvení lyžařů a na sjezdovkách se nachází několik občerstvovacích zařízení. Mezi nejvyhlášenější patří restaurace u stanice Bergkastel, která se nachází ve výšce 2.200 m.n.m.. Jedná se o nově opravenou panoramatickou restauraci s překrásným výhledem na masivy hor a vyhlášenou kuchyní.