I zima má svůj půvab

Rodinné středisko Rauris

Kdo se vydá jižním směrem od Salcburku, dorazí po necelých 90 kilometrech cesty ke kouzelné vesničce jménem Rauris. žijí zde jen asi 3.000 stálých obyvatel. Jde ovšem o populární lyžařské středisko, ležící v přímo v centru národního parku Vysoké Taury, nalézá se 950 metrů nad mořem a má neuvěřitelnou 120-ti letou historii.

Přestože se jedná o malé středisko zimních sportů, je zde k dispozici moderní zařízení na výrobu umělého sněhu, které na udržovaných sjezdových tratích přispívá k téměř ideálním lyžařským podmínkám po celou zimní sezónu. Celému středisku doslova panuje pohoří Hohe Tauern, na jehož svazích bylo vybudováno více než 30 kilometrů různě obtížných tratí.

Rauris preferují sjezdaři, kteří požadují klidné a pohodové lyžování a hlavně středisku, kde není hlava na hlavě.

Častými návštěvníky jsou i rodiny s dětmi, které ocení mírné modré sjezdovky, určené hlavně pro začátečníky. Též je třeba zmínit místní lyžařské školy, kterých je v okolí Raurisu hned několik a kde profesionální školitelé rádi vypilují styl zájemců o sjezdové jízdy na lyžích. Zkrátka nepřijdou ani milovníci freeridingu. Ti musí svůj výběr tratí směřovat na severovýchod střediska, kde se nachází svahy s hlubokým a neupraveným sněhem.

Řadu turistů, kteří se do Raurisu a jeho okolí vypravili, příjemně překvapí, kolik se toho v tak malém lyžařském areálu jako je právě Rauris nalézá. Nabídka je skutečně veliká a tak jsou neopodstatněné obavy, že by si tu každý lyžař nenašel svah, který bude vyhovovat právě jemu. Celá lyžařská oblast se dělí na 2 podoblasti.

Větší je Heimalm, kam vede šestimístná gondola a menší je Kreuzboden, kde je sedačková lanová dráha. Za vyzkoušení stojí též nová lanovka, vedoucí na vrchol Raurisu do výšky 2.175 metrů. Do rozsáhlejšího areálu Heimalm míří též snowboardeři a zkušení jezdci, kteří ocení místní snowpark.

Jak již bylo zmíněno výše, rodinné středisko Rauris se hodně zaměřuje na děti a stejně tak na to, aby se právě zde nenudili nejen ony, ale i jejich rodiče. Z toho důvodu se zde v průběhu zimní sezóny konají nejrůznější akce, jako jsou například závody psích spřežení nebo výlety s hořící pochodní po okolí.